Android’de Yeterli Disk Alanı Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

Android’de Yeterli Disk Alanı Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

Ocak 17, 2020 0 Yazar: admin

Android telefonda “yeterli disk alanı yok” uyarması alırsanız, paniğe kapılmayın çünkü bu en sık karşılaşılan Android sorunlarından biridir. Kullandığınız sistemlerin vakit içinde depolama alanları dolabilir. Bu Whatsapp, Faceook ve Skype şeklinde telefon uygulamalarında yahut tablet, bilgisayar gibi cihazlarda da olabilir. Öncelikle kafi disk alanı yok ne demek yani belginlik getirelim. Daha sonra yetersiz disk alanı için ne yapılması gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

Kafi Disk Alanı Yok Ne Demek?
Kullanıma bağlı olarak çeşitli uygulama ve dosyalar sebebiyle cihazın disk alanları dolabilir. Böyle bir durumda yeterli depolama alanı yok hatası alırsınız. Sistem tarafından iletilen bu hata mesajlarının ardından aletinız da kafi disk alanı açmanız gereklidir. Çünkü yeterli disk alanı yok iletiı, kullanmakta olduğunuz telefonun ya da tabletin işletim sisteminin de yüklü olan depolama aygıtının boş alanının kalmaması durumunda ortaya çıkan ve aletin performansını negatif yönde etkileyen bir uyarmadır.

Iyi mi Çözülür?
Yeterli depolama alanı yok hatasının biroldukça farklı çözüm yolu bulunmaktadır. En malum yöntemler arasında verilerin sıkıştırılması, depolama aygıtına ek olarak harici bir hard disk bağlanması, Flash bellek, C/DVD gibi çalgılardan yararlanılması, kullanılmayan uygulamaların ve gereksiz dosyaların silinmesi yer verilmiştir.

Kullanılmayan Uygulamaların Kaldırılması
Android telefonlarda yetersiz disk alanı için Ayarlar> daha fazla> Kayıt Yeri adımlarını izleyiniz. Daha sonrasında Çeşitli Dosyalar bölümüne tıklayınız ve listelenen dosyalar içinde daha önce yüklenmiş olan sadece şuanda kullanılmayan tüm uygulamaları seçiniz. İşaretlemeniz sonlandığinde çöp ikonuna basarak, gereksiz dosyaların silinmesini sağlayabilir ve bu hatadan kurtulabilirsiniz.

Harici Bir Hard Disk Bağlanması
Bu yöntem bilgisayarda kafi disk alanı yok uyarısı alanlar için ideal çözüm yoludur. Öncelikle bilgisayarınıza bağlı depolama aygıtına, ikinci bir disk bağlayınız. Sonrasında harici harddiski, silmek istemediğiniz dosyaları arşivlemek için depo olarak kullanabilirsiniz. 2.Disk sisteminin daha rahat çalışmasını sağlayacağı için bilgisayarınızın performansının terfi ettiğini de farkına varacaksınız.

Temizleme Uygulaması İndirebilirsiniz
Spotify benzer biçimde uygulamalar, telefonda dosyalarını saklı tuttuğu için ilk anlattığımız Android yöntemiyle bu uygulamaların gereksiz dosyalarını silemezsiniz. Bu tarz uygulamalar için bu uyarmayı almak istemiyorsanız temizleme programlarından yararlanabilirsiniz. Dosyaları saklı uygulamalarda özellikle CCleaner’ı tercih edebilirsiniz.

Bilgisayarda Yetersiz Depolama Alanı İçin Verileri Sıkıştırabilirsiniz.

Bilgisayarda alandan tasarruf etmek için en malum yöntemlerden biri verilerin sıkıştırılmasıdır. Zip, İso ve Rar şeklinde formatlardan faydalanarak verilerin daha azca yer kaplamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yüksek boyutlu dosyanın üzerine sağ tıklayın ve Winrar bölümüne gelin. Oluşturulan menüde örneğin dosya adı Notlar ise “Arşive ekle Notlar.Rar” seçeneği çıkacaktır. Buraya tıklayarak verileri sıkıştırdıktan sonra Notlar adlı dosyayı silebilirsiniz. Böylelikle yeterli depolama alanı yok hatasından hızlı bir halde kurtulabilirsiniz.