Drone Uçuş İzni Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Neler?

Drone Uçuş İzni Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Neler?

Ocak 17, 2020 0 Yazar: admin

Günümüzde drone her alanda kullanılmaktadır gerek askeri alan olsun gerek hobi fakatçlı olsun peki bu dronu uçurmak için drone uçuş izni nasıl alınır?

Drone insansız hava aracı veya uçan göz olarak tanımlanıyor. Uzaktan kumanda ile yazılımsal yöntem ile uçurabilirsiniz. Uçuş izni almadan kullanırsanız para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlk zamanlarda sadece askere amaçla kullanılan drone, şimdi düğün çekimlerinde, haber çekimlerinde ve hobi olarak kullanılabiliyor. Toplumsal medyalarda drone ile çekilmiş video ve fotoğrafları görebilirsiniz.

İzinsiz Uçuşlara Ceza Var
Drone alıp, izin almadan icra ettiğinız uçuşlar için para cezası uygulanır. Ceza meblağı 6.868 TL ile 11.447 TL arasında değişiyor.

Drone Uçuş İzni nasıl Alınır?
Yurtiçi yada yurtdışından alacağınız drone 500 gr ve üzerindeyse kayıt yapmış oldurmalısınız. Kayıt işlemlerinin peşinden Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden onaylama almalısınız.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü internet sitesine giriş yapmış olduktan sonra bireysel veya ticari olarak kayıt yapmış oldurabiliyorsunuz. Kayıt esnasında TC kimlik numarası, ad, soyad, cep telefonu, mail adresi ve şifre bilgilerini eksiksiz doldurun. Koşulları okuduktan sonrasında onay vererek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

Pilot Kaydı
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü internet sitesinden pilot kaydı oluşturmanız gerekiyor. Lisans tipi İHA0 hobi işaretleyin. Sisteme vesikalık fotoğrafınızı yükleyin. Ekrana gelen bilgileri okuyarak kutucukları işaretleyin. Bilgilerim, pilotluk, yetkilerim sayfasından başvurunuzu takip edebilirsiniz.

Bireysel kullanıcılar için eğitim şartı aranmıyor. Ticari kullanım için 12 saat ile 36 saat arasında değişen sürede eğitim veriliyor.

Drone Ehliyeti nasıl Alınır?
Hobi amaçlı uçuracağınız drone için ehliyet ve eğitim şartı aranmıyor. Ticari amaçla kullanılacak drone için eğitim ve ehliyet almanız gerekiyor. Ülke genelinde 27 merkezi takip ederek ehliyeti alabilirsiniz. Eğitim almak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü internet sitesinden informasyon alabilirsiniz. Drone yeterlik ücreti 800 TL ile 1.500 TL arasında değişmiş olur.