Google Asistan Artık Türkçe

Google Asistan Artık Türkçe

Ocak 17, 2020 0 Yazar: admin

Yapay zekâ ile oluşturulmuş asistanlar giderek yaygınlaşıyor. 2016 yılında yaşamımıza giren Google Asistan gibi, biroldukça sözlü yapay asistan var. Bunlardan en meşhuru tabi ki Apple’ n kişisel asistanı Siri. Siri Türkçe destek vermesi yönüyle ülkemizde kullanımı yaygınlaşmış bir uygulamaydı. Bir diğer benimseyeceğimiz asistanımız ise 2018’in son günlerinde hizmete giren Türkçe Google Asistan.

Google Asistan iyi mi Kullanılır?

Aklımıza gelebilecek tüm android tabanlı telefonlarda kullanılabilen Google Asistan, 300 yöreı komutu sözlü olarak anlayıp yerine getirebilirken bu komutların 250’sini Türkçe olarak kullanıma izin veriyor. Peki, Google Asistan günlük hayatta destekmız olacak ne tür işlevlere haiz? Telefona yüklediğiniz asistan size dakikalar harcatmadan anında istenilen görevleri yerine getirebiliyor. Örneğin; tıpkı Siri benzer biçimde istediğiniz an telefondan birini aramasını isteyebilirsiniz. Sesli komutu idrakladığı an sizin yerinize rehbere girip doğru kişiyi aratır.

Telefonunuzdaki bu sözlü kişisel asistan, yüzlerce dosya kalabalığı arasından istediğinizi bulmaya destek verir. Aradığınız fotoğraflara ulaşmak için “ Düğün fotoğraflarını bul” şeklinde özel bir komutla Google Fotoğraflar içerisindeki binlerce fotoğraf arasından aradıklarınızı saniyeler içerisinde önünüze getirir. Google Asistanın görev yönetimindeki başarısı bu şekilde desınırlı değil. Takvim uygulamasıyla “Bugün takvimimde ne var” diyerek planlarınıza ulaşabilir veya Gmail arayıcılığıyla mailleriniz arasından istediğiniz yazışmayı bulmasını isteyebilirsiniz.

Yaşamınızda her an her yerde ihtiyacınız olabilecek şeyleri telefonunuzda bir saslınüzle yapan yardımcınız Google Asistan, sizin için toplu taşımada ulaşım seçeneklerini değerlendirebilir, bir cümle ile uyanma saatiniz için çalar saat alarmını aktive eder. Google Asistan, notlarınızı açıp alınacaklar sıralaması oluşturmanıza yardımcı olabileceği benzer biçimde gitmek istediğiniz kafe ve restoranlar ile ilgili bilgilere de ulaşmanızı sağlar. Keyifli içeriklere de hızla ulaşmanızı sağlayan Google Asistan önceden oluşturulmuş şarkı listelerini otomatikman açabilir ya da şarkının adını söyleyerek ondan çalmasını da isteyebilirsiniz.

Google Asistanı telefonlar haricinde Google ürünleri, bazı akıllı hoparlör çeşitleri, akıllı ekranlar, android auto destekli otomobiller, Android tv tabanlı televizyonlar ve bazı akıllı saatlerde de kullanabilirsiniz. Ek olarak akıllı ev sistemleri, kameralar, ampuller ve daha biroldukça ürün Google Asistan yardımı ile yaşamcığınıza yardımcı oluyor.