Harddisk Nasıl Bölünür ?

Harddisk Nasıl Bölünür ?

Ocak 17, 2020 0 Yazar: admin

Bu yazımızda harddisk nasıl bölünür bütün detaylarıyla öğreneceksiniz.

Çoğumuzun bilgisayarında harddiskler ikiye bölünmüş olarak gelir C: sürücüsü ve D: sürücüsü olur bunlar genellikle ama bazı bilgisayarlarda bir tek C: sürücüsü olarak gelmektedir, bu bilgisayarınızı kuran kişiye bakılırsa değişiklik göstermektedir.

Harddisk Bölmenin Faydaları
Harddisk‘i bölmek size zaman kazanmıştırrır.
Format attığınızda lüzumlu dosyalarınızın kaybolmasının önüne geçer.
Bilgisayarınız bozulduğunda dosyalarınızı kurtarmanızı sağlar.
Not : Siz çok önemli dosyalarınızı sadece tek bir birimde yedeklemeyin birden fazla yedekleme yaparak kendinizi güvence altına alınız.

Harddisk iyi mi Bölünür
Öncelikle başlat seçeneğinden Denetim Masasına giriş yapıyoruz.
Daha sonrasında Sistem ve Güvenlik sekmesine tıklıyoruz.
Yönetimsel araçlar >durağan disk bölümleri oluştur ve biçimlendir Yukarıdaki işlemleri sırasıyla yaptığınız taktirde aşağıdaki resimde gördüğünüz ekranla karşılaşıyoruz.

Disk yönetimi
Bu alandan sonrasında bölmek istediğimiz sürücümüzün üzerine gelip fare ile sağ tıklıyoruz ve Birimi Küçült diyoruz daha sonrasında karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere geliyor.

Harddisk küçült
Kücültmek arzu ettiğiniz boyutu MB olarak kırımızı alana girmek. Bundan sonra arkanıza yaslanın ve çayınızı yudumlarken bilgisayarın bölme işlemini tamamlamasını bekleyin.

Biçimlendirme
Küçültme işlemini tamamladıktan sonra Disk Yönetimi‘nde ayrılmamış bir alanla karşılaşacaksınız. Yeni kısmınüzü oluşturmak için farenizle sağ tıklayıp Yeni bayağı Birim seçeneğini seçin ve sürücünüze hangi harfi atamak istiyorsanız seçin etiketini ve formatını seçerek sihirbazı çalıştırın.

Windows için NTFS formatında biçimlendirebilirsiniz yada öteki depolama araçlarında kullanmak için okunabilir ve yazılabilir exFAT seçeneğini seçebilirsiniz.