iPhone iTunes Yedekleme Nasıl Yapılır?

iPhone iTunes Yedekleme Nasıl Yapılır?

Ocak 17, 2020 0 Yazar: admin

Akıllı telefonlar her geçen gün hayatımızda daha fazla yer almaya başlayınca, cihazlar içerisindeki bilgi sayısı da giderek arttı. Önemli verilerin bulunmuş olduğu bu bilgileri kaybetmemek için iPhone iTunes yedekleme iyi mi yapılır bilmemiz gerekiyor. Çünkü yeni bir Apple telefona geçtiğimizde ya da cihazımızdaki bilgileri yanlışlıkla sildiğimizde üzücü neticelar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle iTunes yedekleme hayat kurtarır dedik ve bizi aslabir zahmete sokmadan cihazımızı olduğu şeklinde bulmamızı sağlayan yedekleme işlemini detaylıca söyledik!

ITunes Yedekleme iyi mi Yapılır?
IPhone yedekleme için Apple bize iki yöntem sunuyor. Bu yöntemlerden en zahmetsizce olanı ise iCloud yedeklemesidir. Fakat iCloud’un belirli bir kapasitesi ve kapsama alanı vardır. Bu yüzden biz sizlere ikinci yöntem olan iTunes yedekleme nasıl yapılır onu anlatacağız. Zira kıymet verdiğimiz aslabir bilginin kaybolmasını istemiyorsak, kati çözüm olarak iTunes yedekleme işlemini gerçekleştirmeliyiz. Nerede ise cihazınızdaki tüm bilgileri alabileceğiniz bu yöntem sayesinde kolayca bilgisayarınıza yedekleme yapabilirsiniz. Yedeklemeyi geri yüklediğinizde ise tüm verilerinizi bıraktığınız gibi bulabilirsiniz.

Adım Adım iTunes Yedekleme
1.Adım : Çoğu kullanıcı için zor görünen iTunes yedekleme aslen o kadar da zahmetli bir işlem değil. Öncelikle telefonunuzu USB kanalıyla bilgisayarınıza bağlayınız ve iTunes’a giriniz. Bu işlem hemen sonra iTunes’un sıradan arayüzünde bir telefon simgesi belirecektir.

2.Adım : oldukca sıradan olan arayüzün sol tarafında aygıtınızdaki ögeler ve ayarlar bulunmaktadır. Sağ tarafında ise cihazınız hakkında detaylı bilgiler ve yedekleme seçenekleri sunulmaktadır.

3.Adım : Yedeklemeler kısmında “iCloud” ve “Bu Bilgisayar” olmak üzere iki seçenek göreceksiniz. Bunlardan ikinci seçeneği Bu Bilgisayar’ı işaretleyiniz ve başka birisi sizin bilgisayarınıza girdiği vakit yedeklemeyi geri yükleyememesi için “iPhone yedeklemesini şifrele” kısmına tik koyunuz.

4.Adım : sonra iPhone iTunes yedekleme için aynı panelin yan kısmında yer alan “Elle Yedekle ve Geri Yükle” bölümü altındaki “Şimdi Yedekle” butonuna basınız.

Yedekleme başladıktan sonra işlemin ne kadar süreceği, telefonunuzun ne kadar kapasite kullandığına bağlı olarak değişecektir. İşlem bittiğinde istediğiniz süre “Yedeklemeyi Geri Yükle” butonuna basarak tüm bilgilerinizi aletinıza aktarabilirsiniz.

IPhone iTunes Yedekleme Hakkında Önemli Bilgiler
iTunes yedekleme iyi mi yapılır sizlere en kolay yöntemle aktardık. Sadece yedekleme işlemiyle ilgili önemli birkaç bilgiyi unutmamanız gerekiyor. Öncelikle iTunes yedekleme için herhangi bir depolama alanı sınırınız yok. Örneğin mobil aletinızın 256 MB’lık kapasitesi doluysa tüm bunlarnı iTunes yardımıyla yedekleyebilirsiniz. Fakat iPhone iTunes yedekleme için bilgisayarınızda da o kadar yer olması gerektiğini ihmal etmeyinız. Ek olarak yedekleme işlem öncesinde “iPhone yedeklemesini şifrele” bölümüne tik koyduysanız, ne olursa olsun şifrenizi bir kenara not etmelisiniz. Çünkü geri yükleme esnasında tarafınıza belirlediğiniz şifre sorulmaktadır. Yedeklemeyi şifrelemeniz, telefonunuzdaki aktiviteler ve sıhhat verilerini de kurtarmanızı sağlıyor. Şifrelemediğiniz taktirde sıhhat ve aktiviteler alanıyla ilgili bilgileriniz PC’ye yedeklenmiyor. Onun haricinde mesajlarınızdan İnstagram’daki arama geçmişinize, Whatsapp’tan belgelerinize kadar her şey telefonunuza geri dönüyor. Son olarak bilmeyenler için hatırlatalım: İphone iCloud yedekleme için 5 GB ücretsiz alan sunmaktadır. Daha fazlasına sahip olmak istiyorsanız ücret ödemeniz gerekmektedir. ITunes yedekleme de ise böyle bir sınır olmadığı için kullanıcılara daha cazip geliyor. ITunes yedekleme iyi mi yapılır mevzusunda anlayamadığınız herhangi bir yer var ise yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.