Mıknatıslarla Enerji Nasıl Üretilir?

Mıknatıslarla Enerji Nasıl Üretilir?

Ocak 17, 2020 0 Yazar: admin

Mıknatıslarla enerji iyi mi üretilir gelin hep birlikte bakalım…

Birçok enerji santrali kinetik ve manyetik enerjiyi elektrik akımına dönüştürmek için hareketli mıknatıslar kullanır. Mıknatıs jeneratörleri bayağı talimatlar ve ilgi çekici öncül sebebiyle mükemmel bir bilim projesi yapar. Manyetik alanın birleşik enerjisi ve bir mıknatısın bir bakır tel bobini içindeki hareketi, teldeki elektronların hareket etmesine niçin olur; bu elektrik akımıdır. Bu tür deneylerde bazılarının varyasyonları vardır, bazıları ötekilerden daha zor. Titreşimli bir mıknatıs jeneratörü yapmak, manyetik jeneratörlerin gücünü göstermek için basit bir yoldur.

Mıknatıslarla enerji iyi mi üretilir gelin aşağıdaki maddeleri tek tek uygulayalım.

1.Adım : Film kabının şeklini kurşun kalemle iki kez karton üzerine çizin. Her izlenen dairenin çevresine 1/2 inçlik bir daire çizin.

2.Adım : Halkaları, film kabının çevreına rahatça oturan iki karton “O’unuz” olacak şekilde kati ve bunları bir inç kadar uzağa kutuya kaydırın. Karton parçalar arasına ve kutunun dış kenarlarına elektrik bandı sarın.

3.Adım : Mıknatıs telini teneke kutu etrafına karton parçaları arasında 1000 ila 2.000 kez sarın, böylece telin başlangıcından birkaç santim serbest bırakın, böylece ışığı daha sonra bağlayabilirsiniz.

4.Adım : Her iki ucunda uzun ve gevşek bir tel parçası bırakarak, sarılmış kabloyu minik bir bant parçası ile yerine sabitleyin. İzolasyonu gevşek tel parçalarından zımpara kağıdı ile sıyırın.

5.Adım : Kablonun uçlarını, LED ampulün uç parçalarının etrafına sarın. Kablolu ampulü kutunun altına sabitlemek için bantlayın.

6.Adım : Neodim mıknatısını kabın içine yerleştirin ve kapağı kapatın. Kapağı başparmağınız ve işaret parmağınız içinde tutarak kapak gevşemeyecek şekilde tutarak kutuyu ileri geri sallayın.

7.Adım : Kutuya daha çok mıknatıs veya tel bobine daha fazla dönüş eklemek, ampulün parlaklığını değiştirebilir. üreteçünüzü nasıl daha güçlü hale getirebileceğinizi görmek için dönüş ve mıknatıs sayısını deneyin.

Daha çok iyi mi yapılır tarzı konuları sitemizde görmek isterseniz yorum kısmına yazmayı unutmayınız…