Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Ocak 17, 2020 0 Yazar: admin

Bu makalemizde değişen teknolojinin yararları ve değişen teknolojinin zararları hakkında tüm detayları anlattık !

Teknoloji kavramına insanlar artık yabancı kalmamaktadır. Bunun sebebi değişen teknolojinin insanoğluın hayatının her alanına girmesidir. Kişilerin iş hayatından özel hayatına kadar her yerde teknolojiyle ilgili kavramlar karşısına çıkmaktadır. Bu teknolojik gelişmeler, insanoğluın hayatlarını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Hızla gelişen teknolojinin Yararları nelerdir?
Hızla gelişen teknolojinin kolaylaştırdığı belki de en önemli şeylerden biri, bildirişimdir. Eskiden insanoğlu birbirleriyle konuşmak için günlerce yada haftalarca beklerdi ancak günümüzde, saniyeler içinde bu vaka gerçekleşmektedir. Bu konum da insanoğluın her zaman dünyanın her yeriyle iletişim halinde kalmasını ve olayları takip edebilmesini sağlamaktadır.

İletişimin yanında gündemi takip etmek de eski zamanlara gore daha kolaydır. Eskiden insanlar sadece gazetelerden haber alırken günümüzde birçok haber sitesi, web sitesi veya video sitesi benzer biçimde kaynaklar mevcuttur.

İnsanlar teknolojiyle beraber, boş zamanlarının büyük bir bölümünü teknolojiyle direkt veya dolaylı olarak ilgili bir halde geçirmektedir. Teknoloji yardımıyla insanoğluın sıkılması hatta boş kalması yakında hemen hemen mümkün olmayacaktır. Bu her ne kadar yararlı şeklinde görülse de büyük sıkıntılara yol açma imkanı da vardır.

Teknoloji yardımıyla insanoğluın çevresine ve daha büyük düşünülürse, evrene karşı bildikleri artmaktadır. Örneğin eskiden insanlar bir tek gökyüzüne bakıp merak içerisinde gördükleri cisimlerin ne olduğunu düşünürken, günümüzde insanoğlu teknoloji sayesinde evrenin her yerini gözlemleyebilmektedir.

Hızla gelişen teknolojinin en büyük yararı, dört gözle beklenen mevzuları açığa çıkarmasıdır. Bu sayede insanlar hem çevrelerini hem kendilerini daha iyi keşfetmektedir. Evrendeki en büyük cisimlerden en minik cisimlere kadar her şey hakkında data sahibi olmamızı sağlaması, hızla gelişen teknolojinin büyük yararlarındandır.

Değişen teknolojinin Zararları nedir?
Teknolojinin insan yaşamına bu kadar girmesi ve her şeyi bu kadar hızlandırması genellikle pozitif yönde bir şey olarak görülmektedir. İnsanlar arası bildirişimin kolaylaşması ve bilginin daha hızlı aktarılması her ne kadar değişen teknolojinin pozitif yönde bir yanı olsa da, insanların bazı şeyleri çabuk tüketmesini sağlamaktadır.

Günümüz teknoloji çağında en çabuk tüketilen şey, bilgidir. İnsanlar bilgiyi başkalarıyla bildirişime geçerek, internetten yada kitaplardan alabilir. Bunlardan bilginin en çabuk tüketildiği kaynak ise internettir. İnternette biroldukça yararlı kaynak olsa da ve insanlar internetteki yararlı bilgilerden kendilerini geliştirebilseler de, internette birçok gereksiz informasyon de vardır.

İnternetteki bu gereksiz ve yanlış bilgilerin çok çabuk yayılması ve insanların bunlara inanması, belki de değişen teknolojinin en büyük zararlarındandır. İnsanlar yararlı bilgiyi çabuk tükettikleri kadar yanlış detayları de bir o kadar çabuk tüketmekte ve benimsemektedir.

Teknoloji yardımıyla insanlar boş vakitlerini fazlasıyla doldurabilmektedir. Örneğin insanoğluın büyük bir bölümü boş vakitlerinde telefonlardan veya bilgisayarlardan oyun oynamaktadır. Bu durumun aşırıya kaçması ise büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunlardan en büyükleri oyun bağımlılığına bağlı olarak bazı sıhhat problemlerı, sosyal çevrede yaşanan sorunlar ve kişilerin sorumluluklarını yerine getirmemesidir. Değişen teknolojinin getirdiği bu bağımlılık insanları toplumsal çevresinden uzaklaştırmak, yapılacak işlerini aksatmasına sebep olmak gibi sorunlar doğurabilmektedir.

Teknolojinin getirdiği en büyük problemler insanların bilgiyi lüzumlu veya gereksiz olarak ayırmadan çabuk tüketmesi, başka insanlardan kendilerini uzaklaştırması ve kendi dünyalarına çekilmesidir. Teknoloji bu hızla büyümeye devam ederse ve insanlar bilinçlendirilmezse, biroldukça insan daha kendi hayatına çekilecek ve teknoloji bağımlılarının insanlardan soyutlandığı bir çağ başlayacaktır.