Telefonda Numara Engelleme Nasıl Yapılır ? Engellediğim Anlaşılır mı?

Telefonda Numara Engelleme Nasıl Yapılır ? Engellediğim Anlaşılır mı?

Ocak 17, 2020 0 Yazar: admin

İstenmeyen aramalardan, numara engelleme işlemi ile kolayca kurtulabilirsiniz. Bu işlem için Android’de, İphone’da ve Windows Phone’da numara engelleme adımları aşağıda yer almaktadır. Kullandığınız aletin işletim sistemine nazaran telefonda numara iyi mi engellenir bölümüne bakarak, istemediğiniz çağrıları sonlanmış oldurabilirsiniz.

Bu yöntemler reklam ya da başka sebeplerle hastalık duyduğunuz aramalar için geliştirilmiştir. Sadece engellemek arzu ettiğiniz birey tanımış olduğunız biriyse ve “engellediğim anlaşılır mı” kaygısı yaşıyorsanız, operatör üzerinden yapmanızı öneririz. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hatlı telefonda numara iyi mi engellenir bilmiyorsanız, sayfanın sonundaki bölümünü inceleyebilirsiniz.

Android Telefonda Numara nasıl Engellenir?
Android telefonlarda gelen ve giden çağrıların gösterildiği Son Aramalar, Çağrı Geçmişi veya Arama Geçmişi ismindeki bölümden kolayca yapabilirsiniz.

1.Adım : İstemediğiniz numaranın üzerine basarak, Çağrı detayları yazan yere tıklayınız.

2.Adım : Gelen çağrıya ilişik bilgilerin yer aldığı bu sayfada Numara Engelle seçeneği bulunmaktadır. Buraya tıklamanız halinde ilgili numara artık size aramayacaktır.

Not : Üretici firma eğer çağrı detaylarında bu şekilde bir seçeneğe yer vermemişse ve alternatif olarak Android telefonda numara nasıl engellenir diyorsanız, Kişiler kısmınü kullanmanız gerekmektedir. Bu yöntemle numara engelleme için Telefon simgesine tıklayın, Kişiler bölümüne geçin ve ayarları açın. Genellikle üst üste üç nokta halinde bulunan menüde yer almaktadır. Ayarlar kısmınde Numaraları Engelle veya Çağrı Engelleme yazan yere tıkladığınızda, istemediğiniz kişinin telefon numarası girerek numarayı engelleyebilirsiniz.

İphone Telefonda Numara iyi mi Engellenir?
İphone cihazlarda numara engelleme için Son Aramalar bölümünde, numaralarının yanında data (i) işareti bulunmaktadır. Buraya tıkladığınızda yeni açılan sayfada Bu Numarayı Engelle butonu çıkmaktadır. Belirli telefon numaralarından gelen çağrıları ve mesajları bu alanı kullanarak bittirabilirsiniz. “Beni daha önce aramamış olan bir fert için telefonda numara iyi mi engellenir” derseniz, şu işlem adımlarını takip ediniz: Ayarlar >Telefon > Engellenenler >Yeni Ekle

Bu yöntem sayesinde daha önce sizi aramamış birinin numarasını engellemiş olacaksınız. İşlem daha sonra ilgili numara artık sizi aramayacak, mesaj atamayacak ve bu kişiden Facetime almayacaksınız.

Windows Phone’da Numara Engelleme İşlemi
Windows Phone’da ücretsiz numara engelleme için uygulayacağınız adımlar biraz daha farklı. Öncelikle Ayarlar kısmına tıklayınız ve Arama+SMS filtreleme (Call+SMS Filter) kısmına tıklayınız. Burada Engelli Numaralar listesini göreceksiniz, engellemek arzu ettiğiniz numaraları seçtiğinizde işlemi başarıyla gerçekleştirmiş olacaksınız.

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’da Numara Engelleme Hizmeti
Kullandığınız operatörün hangisi olduğu fark etmeksizin, kendi engelleme listenizi oluşturabilirsiniz. Her operatör şirketinın kendine özel numara engelleme hizmeti mevcut. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone telefonda numara iyi mi engellenir diyenlerin Çağrı Engelleme servisini kullanarak sıralama oluşturmaları yeterli olacaktır. Üstelik bu yöntemle karşı taraf engellendiğini de fark etmiyor. Çünkü engellenen bir numara sizi aramış olduğunda “aramış olduğunız numara şu anda telefonu cevaplayamıyor” yada “aramış olduğunız numara şu anda çağrı kabul etmemektedir, lütfen daha sonrasında yine deneyiniz” şeklinde anonslar duyuyor.