Wi-Fi Hotspot Nedir? Güvenlik Açısından Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Wi-Fi Hotspot Nedir? Güvenlik Açısından Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Ocak 17, 2020 0 Yazar: admin

Wi-Fi Hotspot noktası kablosuz bir erişim noktasıdır. Kablosuz bağlantı noktaları ise, ofis dışında veya evden uzakta olduğunuzda, dizüstü bilgisayar yada akıllı telefon benzer biçimde mobil cihazlara web erişimi elde eden, çoğu zaman halka açık yerlerde bulunan kablosuz erişim noktalarıdır. Teknik olarak, bir Wi-Fi Hotspot noktasını öteki kablosuz erişim noktalarından ayıran hiçbir şey yoktur. Evinizdeki kablosuz bağlantıyı da bir Wi-Fi hotspot olarak düşünebilirsiniz. Ancak, Hotspot noktalar denildiğinde akla çoğu zaman Wi-Fi’da oturum açabileceğiniz halka açık ve ücretsiz olan bağlantılar gelir. Genellikle kafe ve otel şeklinde işletmeler tarafından sağlanır. Wi-Fi Hotspot kanalıyla internete bağlanmak için ihtiyacınız olan bir tek kablosuz bağlantı özelliğini destekleyen herhangi bir akıllı telefon, dizüstü bilgisayar yada tablettir.

Halka Açık Wi-Fi Hotspot iyi mi Bulunur ve nasıl Bağlanılır?
Günümüzde restoran, kafe, otel ve havaalanı gibi halka açık biroldukça yerde Hotspot özelliğinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca, iOS ve Android için ücretsiz olan Wi-Fi Finder uygulamasını indirerek önceden hazırlık yapabilirsiniz. Bu uygulama, bağlantınız olmasa bile, daha sonrasında arayabileceğiniz ücretsiz ve ücretli Wi-Fi noktalarını veri tabanını indirip kurar. Bu özellik işinizi oldukca kolaylaştıracaktır. Yakınınızda bir Hotspot noktası bulduktan sonrasında, bağlantı oluşturmak genellikle oldukca kolaydır. Cihazınızdaki otomatik ağ bulma özelliğini etkinleştirdiyseniz, Wi-Fi ayarlarınıza basmış olduğunızda kullanılabilir ağların otomatikman açıldığını görmelisiniz. Eğer bu özellik aktif değilse, bağlanmaya çalıştığınız Wi-Fi noktasını kullanılabilir ağlar arasında arayıp bulabilirsiniz. Bağlanmanız için yapmanız ihtiyaç duyulan, yalnız bağlantı adı ve şifresini öğrenmektir.

Mobil Bağlantı İle Hotspot nasıl Kurulur?
Halka açık Wi-Fi bağlantı noktalarının yanı sıra, kendi akıllı telefonunuzu da Wi-Fi Hotspot bağlantı noktası olarak kullanabilirsiniz. Akıllı telefonunuzda bulunan Wi-Fi Hotspot seçeneğini aktifleştirerek dizüstü bilgisayarınızı yada tabletinizi internete bağlayabilirsiniz. Sadece bu özelliği kullanmak hem şarjınızı çok hızlı tüketir hem de mobil operatörünüzün hattınıza tanımladığı web kotasından çok fazla miktarda tüketim yapar.

Wi-Fi Hotspot Kullanırken Güvenlik iyi mi Sağlanır?
Halka açık Wi-Fi noktalarının güvenliği önemli bir endişedir. Bir tek şifre ile bağlanmanız, öteki bilgilerinizin gizliliğini korumaya yetmez. Herkese açık bir ağ kullanıyorsanız, bütün duyarlı bilgilerinizin güvende olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı Wi-Fi bağlantı noktasını kullanan diğer kişilerin web geçmişinize göz atması tamamen mümkün. Özellikle şifresiz bir Wi-Fi ağı kullanıyorsanız bu konum daha çok geçerlidir. Bununla birlikte, işte Wi-Fi Hotspot noktalarında güvenliği sağlamanın yolları:

VPN Kullanın: Kamusal alanda özel ve güvenli bir ağ oluşturma yöntemidir. İnternet üzerinden geçen güvenli bir tünel gibi düşünebilirsiniz. Bu özellik, internete bağlanmanıza ve şifreli bir ortamda başkalarıyla dosya paylaşmanıza olanak tanır.

Ağı her insana Açık Olarak İşaretleyin: Windows kullanıyorsanız, ağın her insana açık mı yoksa özel mi bulunduğunu ilk kez bağlandığınızda size sorması gerekir. Windows, hangi ağ türüne bağlı olduğunuza bağlı olarak bazı önemli güvenlik ayarlarını değiştirebilir.

HTTPS Kullanın: HTTPS (Güvenli Hiper Metin Transferi Protokolü) kullanarak herhangi bir siteye erişmek bağlantınızın güvenli olmasını sağlar. Https, bağlandığınız sitenin doğru ve emin bir site olduğundan emin olmak için güvenlik sertifikalarını denetim ederek ve web trafiğini şifreleyerek bu işlemi yapar. Bir sitenin HTTPS’yi desteklediğini görebilirsiniz. Adres çubuğunuzda URL’nin yanında bir kilit simgesi vardır. URL’nin ön kısmında “https” ibaresi yer alır.